Federalni zavod za poljoprivredu Sarajevo i Federalni agromediteranski zavod Mostar, u saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom, organizovali su jučer u Sarajevu manifestaciju pod nazivom Dani meda 2016, a u sklopu manifestacije upriličena je promotivno-ocjenjivačka izložba, na koju je primljeno 128 uzoraka meda.Pored organoleptičke i hemijske analize, kvalitet je ocijenjen i na osnovu polenske analize, a Zavod iz Mostara planira u narednom periodu izvršiti i akreditaciju laboratorijske metode za polensku analizu meda. Nagrade su uručene u sedam kategorija, a to su livada, kadulja, vrijesak, medljikovac, lipa, kesten i bagrem.
Federalni zavod za poljoprivredu Sarajevo i Federalni agromediteranski zavod Mostar, u saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom, organizovali su jučer u Sarajevu manifestaciju pod nazivom Dani meda 2016, a u sklopu manifestacije upriličena je promotivno-ocjenjivačka izložba, na koju je primljeno 128 uzoraka meda.
Povećanje obima
Pored organoleptičke i hemijske analize, kvalitet je ocijenjen i na osnovu polenske analize, a Zavod iz Mostara planira u narednom periodu izvršiti i akreditaciju laboratorijske metode za polensku analizu meda. Nagrade su uručene u sedam kategorija, a to su livada, kadulja, vrijesak, medljikovac, lipa, kesten i bagrem.
- Ambasada Švedske i USAID sa zadovoljstvom prepoznaju vaš doprinos postepenom smanjenju uvoza meda u BiH, koji je pao sa otprilike 270 tona, koliko je iznosio u 2012. godini na oko 180 tona u 2015. Pčelarstvo je vrlo važno za cijelu poljoprivredu i mi pozdravljamo vaša nastojanja na povećanju obima proizvodnje i poboljšanju kvalitete meda, kako bi se vaš med mogao natjecati s medom iz cijelog svijeta.
Uz pomoć projekata FARMA I i FARMA II nadamo se da će se smanjiti ovisnost o uvozu meda i da će se povećati mogućnosti za izvoz meda u EU i druge zemlje. Zato će FARMA II poduzeti niz aktivnosti i radiće s proizvođačima, prerađivačima i nadležnim institucijama na poboljšanju konkurentnosti pčelarske industrije, kazala je Marie Bergstrom, direktorica za razvojnu saradnju, pri Ambasadi Kraljevine Švedske u BiH, koja je pobjednicima uručila nagrade.
Deklarisanje
Direktor Federalnog zavoda za poljoprivredu Omer Kurtović kazao je kako su agroekološki uslovi u BiH veoma povoljni za razvoj pčelarstva, ali kako je problem neorganizovanost pčelara što je rezultiralo njihovim pojedinačnim nastupima.
- Mnogo bi bolje bilo da imamo organizovanu proizvodnju gdje bismo imali jednake proizvode, uredno deklarisane. U BiH imamo medove vrhunskog kvaliteta, ali oni nisu adekvatno deklarisani. Polenskom analizom je utvrđeno da oni ne zadovoljavaju ono što piše na etiketi, stoga je veoma važno da se i o tome vodi računa, kazao je Kurtović.
Edukacija pčelara jako je bitna, smatra i jedan do dobitnika nagrade Šefik Rošić iz Cazina, koji je kazao kako bi i država i ljudi koji je predstavljaju trebali prepoznati pčelarstvo kao jednu od najvažnijih grana poljoprivrede.